Novinky z hradu

22. 6. 2012

800 dětí vyrazilo za poznáním na Hartenberské školnění

Na 800 dětí vyrazilo za poznáním do otevřené náruče krásné přírody kolem hradu. Již 5. ročník oblíbené akce nachystali pedagogové ISŠTE se svými studenty, ruku k dílu přiložili i obec Josefov, neziskové organizace a zahraniční studenti.

22. 6. 2012

Zaměstnanci ČEZu opět přidali ruku k dílu

Dobrovolníci z řad zaměstnanců ČEZu se opět zapojili do obnovy hradu. Den v rámci firemního dobrovolnictví, pátek 22. června, využili k pomoci hradu na severozápadním nároží, kde udělali kus pořádné práce při přípravě kamene a dalšího materiálu.

14. 6. 2012

Mezinárodní dobrovolnické léto 2012 odstartovalo

Dobrovolníci z Honkongu, Finska, Jižní Koreje, Španělska, Belgie, Ukrajiny, Francie a dalších zemí se opět sešli na hradě, aby přispěli k obnově území i k dalším osvětovým a environmentálním tématům.

31. 5. 2012

Hrad má svého nového obyvatale – osla Viktora

Po přírůstku 30 jarních slepic, 6 koťat, 2 zamilovaných poštolek na věži a rojících se včel na zdi hradního paláce má hrad svého dalšího obyvatele. Osel Viktor připutoval z Chebska, aby rozšířil početné hradní řady a potěšil návštěvníky i místní svým nezaměnitelným hýkáním a tvrdohlavou povahou.

22. 5. 2012

Nadace ČEZ podpořila Hartenberg o.s.

30. 4. 2012

Čarodějné procesí dorazilo po roce opět z hradu na obecní rynk

Jezdci na koních s vlajkonoši, za nimi ženštiny čarotvorné v kleci na voze i na řetězech uvázané, kejklíři i šlechta nesoucitná – a celé procesí opět mezi kvetoucími třešněmi stoupalo od hradu směrem do vsi, aby si vysoké plameny smlsly na své každoroční kořisti.

18. 4. 2012

Slavnostní usazení sloupku Immaculaty

Ve středu 18. dubna Akademie výtvarných umění usadila po dvou desetiletích na zídku na ostrohu proti hradu zpět po rekonstrukci sloup Immaculaty, který zde původně stával již od roku 1696.

23. 2. 2012

Archeologické výzkumy v roce 2011

Archeologické výzkumy v roce 2011 opět významně obohatily naše znalosti o nejstarší historii hradu. Podívejme se na jejich shrnutí archeologem Honzou Tajerem, který navázal v loňském roce na předchozí úspěšné výzkumy Mgr. Jiřího Klsáka.

10. 1. 2012

Další setkání s Pablem Russelem

Na daleké a dlouhé cestě Evropou z rodné Kanady, zavítal po několika měsících Pablo opět na hrad, aby se podělil o další příběhy ze svého života a života svého kmene, ale také aby povzbudil všechny, kdo mají oči k vidění a uši k slyšení.

6. 1. 2012

Tři Králové se po roce sešli opět na hradě

6 ledna proběhlo na hradě novodobě již několikaté setkání věnováné právě Třem Králům s malým průvodem do provizorní hradní kaple, která byla dříve práve těmto mudrcům zasvěcená.

24. 12. 2011

Krásné a klidné vánoční svátky

Nastávají vánoční svátky míru, klidu a pohody. Přejeme všem hradním přátelům hodně síly, lásky a radosti nejen v nastávajících dnech, ale v celém příštím roce.

20. 12. 2011

Pietní a kondolenční místo na hradě

Uctít památku pana prezidenta Václava Havla je možné také na hradě, ve velkém paláci, v tzv. aule, kde je zřízeno pietní místo s kondolenční knihou.

3. 12. 2011

Mikulášská jízda na Hartenberg láká stále více návštěvníků

Ani déšt, chladno a sychravé počasí neodradilo rodiče se svými ratolestmi v cestě za Mikulášem, anděly a čertisky na hrad Hartenberg. Tradiční Mikulášské jízdy se jich zúčastnilo více než 3000. Není větší akce tohoto druhu v celé naší krásné zemi.

2. 11. 2011

Indián Pablo Russel na hradě

Ve středu 2. listopadu poctil svou přítomností a krásným a hlubokým příběhem a vyprávěním indián z kmene Černonožců Pablo Russel z kanadské Alberty.

18. 8. 2011

Na hradě začal druhý ročník Mezinárodního divadelního festivalu

Divadelní soubory z Francie, USA, Gruzie, Ukrajiny a Polska se sešly druhým rokem na hradě, aby porovnaly své zkušenosti a nabídly veřejnosti přehlídku různých divadelních škol.

8. 8. 2011

Hartenberg Review 2011 – první týden

30. července začal v Hřebenech dobrovolnický projekt Hartenberg Review 2011, který má za cíl pokračovat v opravách hradu a uzavřít projekt Hartenberg Akademie 2011.

16. 7. 2011

Dobrovolnická akademie začíná svou druhou polovinu

Mezinárodní dobrovolnická akademie Hartenberg dnes začíná svou druhou polovinu. Sérii přednášek, workshopů, praktik a samostatných prací nahradí o víkendu výlety, oddech a volný čas.

19. 6. 2011

Hartenberské školnění 2011 již tento pátek na hradě

Čtvrtý ročník Hartenberského školnění―naučné stezky v přírodě proběhne již tento pátek 24. 6. 2011 na hradě a v podhradí. Pedagogové ISŠTE se svými žáky připravili pro své menší kamarády dobrodružnou cestu za poznáním.

18. 6. 2011

Mezinárodní dobrovolnické léto na hradě začíná

První dobrovolnice letošního dobrovolnického léta, Seoyeon a Sehee z Koreje, se objevily v bráně hradního nádvoří kolem sobotního oběda. Psí a kočičí rodina je přivítala po hartenbersku a dobrovolnické léto mohlo začít.

22. 4. 2011

Na den Země přijely děti na hrad s dárky i malým experimentem

Oslavit společně Den Země přijeli deváťáci ze 6. ZŠ Švabinského v Sokolově společně s prťaty z Mateřské školy Vítězná. Společně pak obdarovali hrad krásnými obrázky i povídkou.

16. 3. 2011

Mezinárodní divadelní festival na hradě má své nové logo

II. mezinárodní divadelní festival na Hartenbergu má své nové logo. Festival, jehož součástí jsou divadelní workshopy, se uskutečnil poprvé v loňském roce. Jeho druhý ročník se bude konat během letošního léta.

4. 3. 2011

Křesadlo pro dobrovolníka roku 2010 ozdobí dobrovolnickou akademii

Mezinárodní dobrovolnická akademie Hartenberg obdržela na slavnostním večeru v Rytířském sále loketského hradu krásný a významný dárek. Bedřich Loos zde převzal ocenění pro dobrovolníka roku: Křesadlo za rok 2010, které bude patřit dobrovolníkům v budoucí hradní galerii.

15. 2. 2011

Česká televize na hradě natočila díl pořadu Mizející místa domova

V neděli odpoledne, dnes 12. 2. v 5.40 a ve čtvrtek ráno v 2.05, běží na ČT2 dokument o hradu z cyklu Mizející místa domova. Ondřej Vaculík, režisér Maxmilián Petřík a televizní štáb s námi strávili víkend na začátku prosince, aby zachytili osudy Hartenbergu v několika staletích.

11. 2. 2011

Hrad a jeho historie v nové, právě dokončované knize

Někdy kolem poloviny dubna ozdobí pulty regionálních knihoven a infocenter nová kniha „POHLEDY DO HISTORIE MĚST A OBCÍ KRASLICKA“, kde bude hradu a jeho historii věnována závěrečná kapitola v rozsahu cca. 20 stran s doprovodnou fotodokumentací.

10. 2. 2011

Dobývaly se rudy v okolí Hartenbergu již před 1000 lety?

Malý průvodce hornickou historií na str. 5 v kapitole "Historicky ověřené údaje" uvádí, že již v roce 1034 jsou známy výtěžky z dolů u Hartenbergu, severozápadně od Sokolova ...To by bylo ovšem velké překvapení!

6. 2. 2011

Archeologické nálezy z hradu k vidění na krajském úřadě

Výstava hradních archeologických výzkumů je od začátku února k vidění ve vestibulu Krajského úřadu Karlovarského kraje. Malou komentovanou prohlídkou nás provede Mgr. Jiří Klsák, hlavní archeolog dosavadních výzkumů, dne 17. února v 15 hodin.

4. 2. 2011

Autorem pohádky o čarodějnici z Hartenbergu je hradní dobrovolník

Nicola Paulesu, autor příběhu o čarodějnici z Hartenbergu, která vyšla knižně v Itálii, byl dobrovolníkem, který přijel před lety pomoci hradu s jeho rekonstrukcí. Romantické prostředí jej inspirovalo k napsání a vydání této pohádkové knihy.

1. 2. 2011

Světlo světa spatřil nový dvojjazyčný hradní zpravodaj HeART Echo

První číslo nového česko-anglického hradního zpravodaje se v těchto dnech narodilo v dílně dobrovolníků z několika zemí světa. Redakce, překladů, grafického zpracování se ujaly či "zkoordinovaly" na jedničku úspěšné vedoucí ARTkempů, Irena s Olgou.

28. 1. 2011

Na hrad přilétla večernice!

Páteční inventura hradních netopýrů, na kterém se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny, tuze potěšila. Oproti loňskému roku přibylo hned několik druhů. Pozdná večernica je slovenské jméno pro netopýra večerního (Eptesicus serotinus).

23. 1. 2011

Vzpomínka na Haradhana

Letos v červnu to budou tři roky, kdy jsme na hradě přivítali blízkou duši, baula Haradhana. Seděli jsme v kruhu, poslouchali staré bengálské písně, pili čaj a odháněli kobry a tygry, které v té džungli kolem přece musely být. Patří mu dnešní vzpomínka.(Fotogalerie)

1 2 3 4 5 6 7