Novinky z hradu

6. 1. 2012

Tři Králové se po roce sešli opět na hradě

6 ledna proběhlo na hradě novodobě již několikaté setkání věnováné právě Třem Králům s malým průvodem do provizorní hradní kaple, která byla dříve práve těmto mudrcům zasvěcená.

24. 12. 2011

Krásné a klidné vánoční svátky

Nastávají vánoční svátky míru, klidu a pohody. Přejeme všem hradním přátelům hodně síly, lásky a radosti nejen v nastávajících dnech, ale v celém příštím roce.

20. 12. 2011

Pietní a kondolenční místo na hradě

Uctít památku pana prezidenta Václava Havla je možné také na hradě, ve velkém paláci, v tzv. aule, kde je zřízeno pietní místo s kondolenční knihou.

3. 12. 2011

Mikulášská jízda na Hartenberg láká stále více návštěvníků

Ani déšt, chladno a sychravé počasí neodradilo rodiče se svými ratolestmi v cestě za Mikulášem, anděly a čertisky na hrad Hartenberg. Tradiční Mikulášské jízdy se jich zúčastnilo více než 3000. Není větší akce tohoto druhu v celé naší krásné zemi.

2. 11. 2011

Indián Pablo Russel na hradě

Ve středu 2. listopadu poctil svou přítomností a krásným a hlubokým příběhem a vyprávěním indián z kmene Černonožců Pablo Russel z kanadské Alberty.

18. 8. 2011

Na hradě začal druhý ročník Mezinárodního divadelního festivalu

Divadelní soubory z Francie, USA, Gruzie, Ukrajiny a Polska se sešly druhým rokem na hradě, aby porovnaly své zkušenosti a nabídly veřejnosti přehlídku různých divadelních škol.

8. 8. 2011

Hartenberg Review 2011 – první týden

30. července začal v Hřebenech dobrovolnický projekt Hartenberg Review 2011, který má za cíl pokračovat v opravách hradu a uzavřít projekt Hartenberg Akademie 2011.

16. 7. 2011

Dobrovolnická akademie začíná svou druhou polovinu

Mezinárodní dobrovolnická akademie Hartenberg dnes začíná svou druhou polovinu. Sérii přednášek, workshopů, praktik a samostatných prací nahradí o víkendu výlety, oddech a volný čas.

19. 6. 2011

Hartenberské školnění 2011 již tento pátek na hradě

Čtvrtý ročník Hartenberského školnění―naučné stezky v přírodě proběhne již tento pátek 24. 6. 2011 na hradě a v podhradí. Pedagogové ISŠTE se svými žáky připravili pro své menší kamarády dobrodružnou cestu za poznáním.

18. 6. 2011

Mezinárodní dobrovolnické léto na hradě začíná

První dobrovolnice letošního dobrovolnického léta, Seoyeon a Sehee z Koreje, se objevily v bráně hradního nádvoří kolem sobotního oběda. Psí a kočičí rodina je přivítala po hartenbersku a dobrovolnické léto mohlo začít.

22. 4. 2011

Na den Země přijely děti na hrad s dárky i malým experimentem

Oslavit společně Den Země přijeli deváťáci ze 6. ZŠ Švabinského v Sokolově společně s prťaty z Mateřské školy Vítězná. Společně pak obdarovali hrad krásnými obrázky i povídkou.

16. 3. 2011

Mezinárodní divadelní festival na hradě má své nové logo

II. mezinárodní divadelní festival na Hartenbergu má své nové logo. Festival, jehož součástí jsou divadelní workshopy, se uskutečnil poprvé v loňském roce. Jeho druhý ročník se bude konat během letošního léta.

4. 3. 2011

Křesadlo pro dobrovolníka roku 2010 ozdobí dobrovolnickou akademii

Mezinárodní dobrovolnická akademie Hartenberg obdržela na slavnostním večeru v Rytířském sále loketského hradu krásný a významný dárek. Bedřich Loos zde převzal ocenění pro dobrovolníka roku: Křesadlo za rok 2010, které bude patřit dobrovolníkům v budoucí hradní galerii.

15. 2. 2011

Česká televize na hradě natočila díl pořadu Mizející místa domova

V neděli odpoledne, dnes 12. 2. v 5.40 a ve čtvrtek ráno v 2.05, běží na ČT2 dokument o hradu z cyklu Mizející místa domova. Ondřej Vaculík, režisér Maxmilián Petřík a televizní štáb s námi strávili víkend na začátku prosince, aby zachytili osudy Hartenbergu v několika staletích.

11. 2. 2011

Hrad a jeho historie v nové, právě dokončované knize

Někdy kolem poloviny dubna ozdobí pulty regionálních knihoven a infocenter nová kniha „POHLEDY DO HISTORIE MĚST A OBCÍ KRASLICKA“, kde bude hradu a jeho historii věnována závěrečná kapitola v rozsahu cca. 20 stran s doprovodnou fotodokumentací.

10. 2. 2011

Dobývaly se rudy v okolí Hartenbergu již před 1000 lety?

Malý průvodce hornickou historií na str. 5 v kapitole "Historicky ověřené údaje" uvádí, že již v roce 1034 jsou známy výtěžky z dolů u Hartenbergu, severozápadně od Sokolova ...To by bylo ovšem velké překvapení!

6. 2. 2011

Archeologické nálezy z hradu k vidění na krajském úřadě

Výstava hradních archeologických výzkumů je od začátku února k vidění ve vestibulu Krajského úřadu Karlovarského kraje. Malou komentovanou prohlídkou nás provede Mgr. Jiří Klsák, hlavní archeolog dosavadních výzkumů, dne 17. února v 15 hodin.

4. 2. 2011

Autorem pohádky o čarodějnici z Hartenbergu je hradní dobrovolník

Nicola Paulesu, autor příběhu o čarodějnici z Hartenbergu, která vyšla knižně v Itálii, byl dobrovolníkem, který přijel před lety pomoci hradu s jeho rekonstrukcí. Romantické prostředí jej inspirovalo k napsání a vydání této pohádkové knihy.

1. 2. 2011

Světlo světa spatřil nový dvojjazyčný hradní zpravodaj HeART Echo

První číslo nového česko-anglického hradního zpravodaje se v těchto dnech narodilo v dílně dobrovolníků z několika zemí světa. Redakce, překladů, grafického zpracování se ujaly či "zkoordinovaly" na jedničku úspěšné vedoucí ARTkempů, Irena s Olgou.

28. 1. 2011

Na hrad přilétla večernice!

Páteční inventura hradních netopýrů, na kterém se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny, tuze potěšila. Oproti loňskému roku přibylo hned několik druhů. Pozdná večernica je slovenské jméno pro netopýra večerního (Eptesicus serotinus).

23. 1. 2011

Vzpomínka na Haradhana

Letos v červnu to budou tři roky, kdy jsme na hradě přivítali blízkou duši, baula Haradhana. Seděli jsme v kruhu, poslouchali staré bengálské písně, pili čaj a odháněli kobry a tygry, které v té džungli kolem přece musely být. Patří mu dnešní vzpomínka.(Fotogalerie)

6. 1. 2011

Svátek Tří králů

Tak jako každý rok, ve čtvrtek 6. ledna v podvečer se vydali Tři králové a malé procesí směrem na hrad, aby zde v provizorní „jeskyni“ obdarovali Ježíška svými dary. Po mnoha desetiletích, teprve před několika lety se tato tradice na hradě obnovila.

5. 12. 2010

O věčném přátelství Hartenbergu a lidu Číny

Xaoming Wang, budoucí novinářka z Číny, byla na hradě pomáhat už dvakrát. Poprvé přijela jako účastnice projektu Castle Adventure z brněnského ISC MU pomáhat při Hartenberském strašení. O celé kulturní akci a hradě jako takovém nadšeně vyprávěla svému dědovi Shang Zhongxinovi, a ten se rozhodl věnovat Hartenbergu netradiční dárek.

4. 12. 2010

Mikuláš přispěchal na bílém koni i na krásné parní „Šlechtičně

Na dva a půl tisíce zvědavých a mnohdy si sebou nejistých duší se sjelo o víkendu na hrad, aby se na vlastní kůži přesvědčily, zda letošní rok „sekaly latinu" a byly hodné, milé, učenlivé a vnímavé k bližnímu svému. Fotogalerie

17. 10. 2010

Klub českých turistů nejen poznává ale i pomáhá

Padající listí, mysteriozní mlha v údolí a houkající lokálka společně orámovaly vstupní scenérii příchodu nových pomocníku na hrad. Klub Českých turistů - Union Cheb přijel totiž nejen poznávat, ale také přiložit ruku k dílu.

3. 10. 2010

Strašidla ze 3 světadílů ovládla Hartenberg

Už po několikáté bylo na hradě pekelně veselo. Hodovalo se, tancovalo, ale hlavně se strašilo. Kdo měl šrámy na duši, nevyváznul živ.

1. 10. 2010

Čína slaví svůj svátek na Hartenbergu

Do vzácné kaple Tří králů přibyl další kámen – tentokrát čínský. Drobná dívčí ruka ho uložila na Den založení Čínské lidové republiky.

7. 9. 2010

Poslední cesta J.W. Goetha z Čech a slavná Elegie

Dnes 7. září je to 187 let, kdy naposledy opouštěl básník, tajný rada a osvícenec J.W. Goethe Hartenberg. A nejen Hartenberg, byla to jeho vůbec poslední cesta z Čech, nikdy se sem již nevrátil.

6. 9. 2010

Hartenberské kulturní a dobrovolnické léto končí

Včera odjezdem posledního dobrovolníka definitivně skončilo dobrovolnické a kulturní léto na hradě, které přineslo nejen kupu hotové práce, nové poznatky o historii hradu a kulturní vyžití, ale také nové spolupráce, přátelství i lásky.

3. 8. 2010

Poslední artcamp s neprofesionálními umělci

Již více jak před týdnem začal v pořadí již 5. artcamp v Hřebenech. Letos se sjeli kreslíři, malíři, výtvarníci, ilustrátoři i fotografové z Evropy a Asie, přičemž nikomu nevadilo, že většina dobrovolníků před svým příjezdem na Hartenberg neměla potřebné znalosti technik a malířských dovedností.

1 2 3 4 5 6 7