14. 6. 2012

Mezinárodní dobrovolnické léto 2012 odstartovalo

Dobrovolníci z Honkongu, Finska, Jižní Koreje, Španělska, Belgie, Ukrajiny, Francie a dalších zemí se opět sešli na hradě, aby přispěli k obnově území i k dalším osvětovým a environmentálním tématům.

Putovní environmentální kemp odstartoval v sobotu 9. června a potrvá tři týdny až do konce měsíce. Jedním z hlavních témat je voda – během pobytu se účastníci seznámí nejen s proslulými lázněmi Karlovarského kraje, ale i těmi zaniklými. Hned první týden byla jednou z návštěv cesta do Kyselky, kde proběhlo několik pokusů s vodou a navečer se mohli setkat s pravnukem zakladatele zdejších lázní Rudolfem Mattonim.

Dobrovolníci pomůžou i s přípravou akce pro děti, tzv. Hartenberské školnění, a vedle dalších výletů je čeká cesta do severních Čech, do lázní Bílina, či na Měděnec na pohoří Krušných hor.

Na své základně na Cikánském dvoře se dobrovolníci environmetálním tématům věnují nepřetritě, jejich přímým sousedem je totiž osel Viktor, jejich spolubydlícími kočky s koťaty, psí strážci, na hradě pak ovečky a tři desítky slepičích kamarádů.

Bohatá okolní flóra lesů, luk a sadů s rozrůstajícími se bylinnými a zeleninovými záhony v okolí hradu vytváří dostatek prostoru pro vlastní environmentální zájem a poznávání. Stačí pohladit, přivonět, zalít, vnímat.