29. 11. 2013

Zveme na Mikulášskou jízdu

Mikulášská jízda, v pořadí již devatenáctá, začíná! Čerti i strojvedoucí parního vlaku přikládají pomalu do svých kotlů, andělé si čistí svá jemná pírka na křídlech, Mikuláš je tady!

Devatenáct let vyráží v našem regionu lokomotiva s čerty a anděly do krajiny, aby potěšila děti, obdarovala je a připomněla časy dávno minulé. Klub milovníků staré železnice M131.1 začal kdysi s motoráčky vozit děti na malebnou projíždku různými směry – do Rotavy, do Lokte. Až na počátku nového tisíciletí se ale zjistilo, že nejvíce čertovských a andělských bytostí je právě na Hartenbergu.

Od té doby se síly spojily a za velkého přispění obce v čele s neúnavným věčným klukem a starostou obce Ladislavem Čížkem a za pomoci dalších příznivců hřebenovského hradu – studentů, ochránců přírody, občanského sdružení Hartenberg – událost vyrostla z akce pro pár desítek či stovek dětí na několik tisícovek. Dnes se jedná o největší mikulášskou jízdu v celé naší zemičce…

A na co se mohou děti těšit? Na neústupné, hrozitánské bytosti pekelné se samotným Luciferem, na odfukující parní mašinu, soptící údolím, na šermíře, divadýlka, soutěže, na stánky s řemesly a s dobrotami a hlavně na nadílku!

Tak ještě rychle promyslet, jestli jsem byl hodný, vypomohl jsem, kde jsem mohl, zda-li jsem na druhé myslel jen v tom dobrém a vůbec, zda jsem byl sympaťák, prďák a bombarďák, zkrátka kluk či holka do nepohody!

Akce začíná po poledni v sobotu 30. listopadu a potrvá až do pozdního večera. Bohatý kulturní program probíhá na hradě i na pohádkovém dvoře. Parní vlaky jezdí celé odpoledne, ale jsou vždy během chvilky vyprodané. Přijet je možné i autem do obce Hřebeny. Za koordinaci a regulaci dopravy je třeba poděkovat složkám policie a hasičů z celé okolní oblasti.