Novinky z hradu

11. 2. 2011

Hrad a jeho historie v nové, právě dokončované knize

Někdy kolem poloviny dubna ozdobí pulty regionálních knihoven a infocenter nová kniha „POHLEDY DO HISTORIE MĚST A OBCÍ KRASLICKA“, kde bude hradu a jeho historii věnována závěrečná kapitola v rozsahu cca. 20 stran s doprovodnou fotodokumentací.

10. 2. 2011

Dobývaly se rudy v okolí Hartenbergu již před 1000 lety?

Malý průvodce hornickou historií na str. 5 v kapitole "Historicky ověřené údaje" uvádí, že již v roce 1034 jsou známy výtěžky z dolů u Hartenbergu, severozápadně od Sokolova ...To by bylo ovšem velké překvapení!

6. 2. 2011

Archeologické nálezy z hradu k vidění na krajském úřadě

Výstava hradních archeologických výzkumů je od začátku února k vidění ve vestibulu Krajského úřadu Karlovarského kraje. Malou komentovanou prohlídkou nás provede Mgr. Jiří Klsák, hlavní archeolog dosavadních výzkumů, dne 17. února v 15 hodin.

4. 2. 2011

Autorem pohádky o čarodějnici z Hartenbergu je hradní dobrovolník

Nicola Paulesu, autor příběhu o čarodějnici z Hartenbergu, která vyšla knižně v Itálii, byl dobrovolníkem, který přijel před lety pomoci hradu s jeho rekonstrukcí. Romantické prostředí jej inspirovalo k napsání a vydání této pohádkové knihy.

1. 2. 2011

Světlo světa spatřil nový dvojjazyčný hradní zpravodaj HeART Echo

První číslo nového česko-anglického hradního zpravodaje se v těchto dnech narodilo v dílně dobrovolníků z několika zemí světa. Redakce, překladů, grafického zpracování se ujaly či "zkoordinovaly" na jedničku úspěšné vedoucí ARTkempů, Irena s Olgou.

28. 1. 2011

Na hrad přilétla večernice!

Páteční inventura hradních netopýrů, na kterém se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny, tuze potěšila. Oproti loňskému roku přibylo hned několik druhů. Pozdná večernica je slovenské jméno pro netopýra večerního (Eptesicus serotinus).

23. 1. 2011

Vzpomínka na Haradhana

Letos v červnu to budou tři roky, kdy jsme na hradě přivítali blízkou duši, baula Haradhana. Seděli jsme v kruhu, poslouchali staré bengálské písně, pili čaj a odháněli kobry a tygry, které v té džungli kolem přece musely být. Patří mu dnešní vzpomínka.(Fotogalerie)

6. 1. 2011

Svátek Tří králů

Tak jako každý rok, ve čtvrtek 6. ledna v podvečer se vydali Tři králové a malé procesí směrem na hrad, aby zde v provizorní „jeskyni“ obdarovali Ježíška svými dary. Po mnoha desetiletích, teprve před několika lety se tato tradice na hradě obnovila.

5. 12. 2010

O věčném přátelství Hartenbergu a lidu Číny

Xaoming Wang, budoucí novinářka z Číny, byla na hradě pomáhat už dvakrát. Poprvé přijela jako účastnice projektu Castle Adventure z brněnského ISC MU pomáhat při Hartenberském strašení. O celé kulturní akci a hradě jako takovém nadšeně vyprávěla svému dědovi Shang Zhongxinovi, a ten se rozhodl věnovat Hartenbergu netradiční dárek.

4. 12. 2010

Mikuláš přispěchal na bílém koni i na krásné parní „Šlechtičně

Na dva a půl tisíce zvědavých a mnohdy si sebou nejistých duší se sjelo o víkendu na hrad, aby se na vlastní kůži přesvědčily, zda letošní rok „sekaly latinu" a byly hodné, milé, učenlivé a vnímavé k bližnímu svému. Fotogalerie

17. 10. 2010

Klub českých turistů nejen poznává ale i pomáhá

Padající listí, mysteriozní mlha v údolí a houkající lokálka společně orámovaly vstupní scenérii příchodu nových pomocníku na hrad. Klub Českých turistů - Union Cheb přijel totiž nejen poznávat, ale také přiložit ruku k dílu.

3. 10. 2010

Strašidla ze 3 světadílů ovládla Hartenberg

Už po několikáté bylo na hradě pekelně veselo. Hodovalo se, tancovalo, ale hlavně se strašilo. Kdo měl šrámy na duši, nevyváznul živ.

1. 10. 2010

Čína slaví svůj svátek na Hartenbergu

Do vzácné kaple Tří králů přibyl další kámen – tentokrát čínský. Drobná dívčí ruka ho uložila na Den založení Čínské lidové republiky.

7. 9. 2010

Poslední cesta J.W. Goetha z Čech a slavná Elegie

Dnes 7. září je to 187 let, kdy naposledy opouštěl básník, tajný rada a osvícenec J.W. Goethe Hartenberg. A nejen Hartenberg, byla to jeho vůbec poslední cesta z Čech, nikdy se sem již nevrátil.

6. 9. 2010

Hartenberské kulturní a dobrovolnické léto končí

Včera odjezdem posledního dobrovolníka definitivně skončilo dobrovolnické a kulturní léto na hradě, které přineslo nejen kupu hotové práce, nové poznatky o historii hradu a kulturní vyžití, ale také nové spolupráce, přátelství i lásky.

3. 8. 2010

Poslední artcamp s neprofesionálními umělci

Již více jak před týdnem začal v pořadí již 5. artcamp v Hřebenech. Letos se sjeli kreslíři, malíři, výtvarníci, ilustrátoři i fotografové z Evropy a Asie, přičemž nikomu nevadilo, že většina dobrovolníků před svým příjezdem na Hartenberg neměla potřebné znalosti technik a malířských dovedností.

2. 8. 2010

Keltské tance znovu na Hartenbergu

Hudba, divadlo, oheň a dobrá nálada. Tak se 1. srpna v prostorách hartenberského hradu připomněl Lughnasad, jeden z nejvýznamnějších keltských svátků.

10. 7. 2010

Festival evropských divadel na hradě

Hartenberg je již tradičně místem, kde se setkávají lidé z různých kultur, kteří mají společné zájmy. Tak se stalo i ve dnech 5.-10. července 2010, kdy byl v prostorách hradu uspořádán mezinárodní dobrovolnický divadelní festival.

18. 6. 2010

Hartenberské školnění 2010

Téměř nepřetržitý liják přivítal na 600 dětí z regionu hrad a jeho okolí při třetím ročníku Hartenberského školnění. Obdivuhodný přístup pedagogů a studentů ISŠTE ve více než nepříznivém počasí musel každého přesvědčit o kvalitě výuky na této škole.

18. 6. 2010

Neziskové organizace na Hartenbergu

V Hřebenech se sešli zástupci NNO z Karlovarska. Bedřich Loos představil mezinárodní dobrovolnické projekty, které každoročně v prostorách hradu probíhají, a seznámil členy ostatních sdružení s účastníky právě probíhajícího workcampu.

12. 6. 2010

První skupina dobrovolníků opouští hrad, přijíždí nová

Aymeric, Melanie, Lou a ostatní v sobotu dopoledne po dlouhé rozlučkové noci pobalili své svršky do báglů a vydali se na nádraží, kde po objímání i slzách nasedli do lokálky, aby zatím naposledy zamávali hradnímu osazenstvu a zvířectvu, které je vyprovodilo na dalekou cestu.

10. 6. 2010

Zaměstnanci ČEZ se zapojli do obnovy hradu

V rámci firemního dobrovolnictví se zapojili ve středu a ve čtvrtek 9. a 10.6 dobrovolníci z ČEZ do obnovy hradu. Celkem 14 zaměstnanců firmy z Plzně, Tisové a Chebu se vyzbrojilo krumpáči, lopatami a kolečky, aby se podíleli na přípravě bohatého Hartenberského léta.

9. 6. 2010

Před 25 lety byl hrad Hartenberg úmyslně zapálen

Před 25 lety 9.června 1985, ve tři hodiny ráno byl na několika místech úmyslně zapálen hrad. 800 let stará památka během následujícího požáru utrpěla těžké rány, z kterých se zcela nevzpamatovala dodnes..

4. 6. 2010

Reportáž o Hartenbergu v regionálním zpravodajství na Primě

Reportéři z TV Vřídlo se vydali na Hartenberg, aby natočili zahájení mezinárodní dobrovolnické sezony na hradě. Reportáž byla odvysílána na TV Prima v páteční odpoledne a uložena do archivu regionálního zpravodajství.

2. 6. 2010

Poslední majtelka hartenberského panství dožila život v pokoji o 5 m2

80 letá paní Anni Zerliková dnes dorazila na Hartenberg z 350 km vzdáleného Emmertingu nedaleko od bavorského Mnichova, aby zavzpomínala na dobu před více než 65 lety. Se slzami v očích vzpomínala na časy, kdy na zámku žila ještě poslední majitelka panství.

27. 5. 2010

V sobotu přijedou první letošní dobrovolníci z Koree, Francie a Irska

Přípravná skupina pro start Hartenberského dobrovolnického léta přijede již tuto sobotu. Tři chlapci a tři dívky se od pondělí zapojí do příprav zázemí pro celkem 7 mezinárodních dobrovolnických workcampů letošního léta na hradě.

24. 5. 2010

O statečné hradní panně (2-pokračování)

...Pár dní byl klid. Potom ale: Když už v komíně zbyla jen poslední uzená srnčí kýta, ukázala se ve věži hrdá Zdeňka. Poslouchej Petříku, co Ti vzkazuji: Marně čekáš na naší smrt. Maříš čas, když myslíš, že nás vyhladovíš. Jídla máme tolik, že můžem nakrmit i Tvé sedláky. Nevěříš?

23. 5. 2010

O statečné hradní panně (1)

Téměř každý hrad má svou pověst či báji. Hartenberg dlouhá staletí provází pověst o statečné hradní panně, kterou připomněl před půl stoletím regionální historik, učitel a spisovatel pan Václav Němec, který jezdil na chalupu do Luhu nad Svatavou kousek od hradu.

20. 5. 2010

Legendární Marsyas se vrací na hrad!

Trubači z hradeb svolávají všechny milovníky skvělé muziky! Slunko lišácky mrklo spoza mraků a slibuje jasnou oblohu a vlídný teplý letní podvečer na hradním nádvoří. Zuzka Michnová s Oskarem Petrem, Jirkou Vondráčkem a dalšími skvělými muzikanty přijedou opět zahrát!

18. 5. 2010

Bojovníci v okolí hradu, tentokráte z říše rostlinné

Nejen v říši lidské, ale také v říši rostlin jsou druhy či jedinci, kteří si podmaňují okolní prostor, rychle se rozmnožují a šíří na úkor ostatních. Invazní druhy jsou fenomenem, který potlačuje různorodost přírody - biodiverzitu.

1 3 4 5 6 7 8