5. 12. 2010

O věčném přátelství Hartenbergu a lidu Číny

Xaoming Wang, budoucí novinářka z Číny, byla na hradě pomáhat už dvakrát. Poprvé přijela jako účastnice projektu Castle Adventure z brněnského ISC MU pomáhat při Hartenberském strašení. O celé kulturní akci a hradě jako takovém nadšeně vyprávěla svému dědovi Shang Zhongxinovi, a ten se rozhodl věnovat Hartenbergu netradiční dárek.

Shang Zhongxin se ve svém volném čase věnuje opernímu zpěvu a kaligrafii. Pro Hartenberg napsal báseň, ve které stojí: „když my, lidé budeme mířit výše a dívat se dále, potom se uskuteční určité magické spojení, o kterém jsme předtím ještě nikdy nepřemýšleli," prozradila Xaoming. Tak Shang Zhongxin věří, že bychom neměli žít v minulosti, ale vždy se dívat dopředu, mířit výše, a teprve poté se na věci kolem sebe budeme dívat úplně jinak.

Kaligrafický opis velmi slavné asijské básně putoval poštou do Brna, kde Xaoming studovala na výměnném pobytu, a ta ho poté přivezla do Hřeben a spolu s vlastnoručně napsaným věnováním o věčném přátelství České republiky a Číny ho darovala Bedřichu Loosovi a hradu. „Věřím, že ta báseň je o mně a o všech dobrovolnících. Doufejme, že se tato nálada rozšíří a více a více dobrovolníků z Číny se bude moci zúčastnit," říká Xaoming o vzájemné spolupráci hradu a čínské mládežnické organizace v rámci 2011 EU-Čína Roku mládeže.

Originály budou umístěny v muzejních prostorách na hradě a bude tak spolu s dalšími vzácnými předměty připomínat mezinárodní přátelství.