Novinky z hradu

4. 6. 2010

Reportáž o Hartenbergu v regionálním zpravodajství na Primě

Reportéři z TV Vřídlo se vydali na Hartenberg, aby natočili zahájení mezinárodní dobrovolnické sezony na hradě. Reportáž byla odvysílána na TV Prima v páteční odpoledne a uložena do archivu regionálního zpravodajství.

2. 6. 2010

Poslední majtelka hartenberského panství dožila život v pokoji o 5 m2

80 letá paní Anni Zerliková dnes dorazila na Hartenberg z 350 km vzdáleného Emmertingu nedaleko od bavorského Mnichova, aby zavzpomínala na dobu před více než 65 lety. Se slzami v očích vzpomínala na časy, kdy na zámku žila ještě poslední majitelka panství.

27. 5. 2010

V sobotu přijedou první letošní dobrovolníci z Koree, Francie a Irska

Přípravná skupina pro start Hartenberského dobrovolnického léta přijede již tuto sobotu. Tři chlapci a tři dívky se od pondělí zapojí do příprav zázemí pro celkem 7 mezinárodních dobrovolnických workcampů letošního léta na hradě.

24. 5. 2010

O statečné hradní panně (2-pokračování)

...Pár dní byl klid. Potom ale: Když už v komíně zbyla jen poslední uzená srnčí kýta, ukázala se ve věži hrdá Zdeňka. Poslouchej Petříku, co Ti vzkazuji: Marně čekáš na naší smrt. Maříš čas, když myslíš, že nás vyhladovíš. Jídla máme tolik, že můžem nakrmit i Tvé sedláky. Nevěříš?

23. 5. 2010

O statečné hradní panně (1)

Téměř každý hrad má svou pověst či báji. Hartenberg dlouhá staletí provází pověst o statečné hradní panně, kterou připomněl před půl stoletím regionální historik, učitel a spisovatel pan Václav Němec, který jezdil na chalupu do Luhu nad Svatavou kousek od hradu.

20. 5. 2010

Legendární Marsyas se vrací na hrad!

Trubači z hradeb svolávají všechny milovníky skvělé muziky! Slunko lišácky mrklo spoza mraků a slibuje jasnou oblohu a vlídný teplý letní podvečer na hradním nádvoří. Zuzka Michnová s Oskarem Petrem, Jirkou Vondráčkem a dalšími skvělými muzikanty přijedou opět zahrát!

18. 5. 2010

Bojovníci v okolí hradu, tentokráte z říše rostlinné

Nejen v říši lidské, ale také v říši rostlin jsou druhy či jedinci, kteří si podmaňují okolní prostor, rychle se rozmnožují a šíří na úkor ostatních. Invazní druhy jsou fenomenem, který potlačuje různorodost přírody - biodiverzitu.

17. 5. 2010

Zavlaje na hradě vlajka Kokosových ostrovů ?

Od května začíná období intenzivního hledání a rozhodování, kdy si mladí lidé po celém světě hledají místo pro trávení letních prázdnin v dobrovolnických projektech. Nezřídka zaregistrujeme zájem o hrad i z velmi exotických míst, jako třeba nyní z Kokosových ostrovů.

16. 5. 2010

Hartenberské školnění letos s německými partnerskými školami

Třetím rokem se promění hrad a jeho podhradí v malou encyklopedii pod otevřeným nebem, kde si budou moci děti základních škol regionu prověřit teorii v praxi. Partnery pedagogů a studentů ISŠTE Sokolov tentokráte budou také školy ze sousedního Německa.

15. 5. 2010

Forum dárců – most spolupráce a pomoci

Most mezi těmi co mohou pomoci a těmi co pomoc potřebují nebo třeba mají dobré projekty a nápady, se snaží vytvořit občanské sdružení Forum dárců. Hartenberg této možnosti poprvé využije v červnu, kdy se skrze tento most vydají první pomocníci na hrad.

12. 5. 2010

Hartenberská královna lesa

V okolí hradu je celá řada dominantních lesních velikánů, včetně památných stromů, které vynikají svým stářím, rozměry, ušlechtilým habitem. Hartenberská borovice, která trůní již několik staletí v parku pod hradem, bude prvním naším zastavením.

11. 5. 2010

Díky podpoře MAS vzniká dokument o hradě

Místní akční skupina Sokolovsko o.p.s podpořila ve svém projektu kromě jiného i vznik dokumentárního propagačního filmu o hradě. První šot se natáčel na nedávném pálení čarodějnic, další budou brzy následovat.

9. 5. 2010

Hartenberkové zřídili právě před 700 lety ve Waldsassenu oltář

Letos je tomu přesně 700 let (r.1310), kdy Hartenberkové zřídili ve Waldsassenu oltář 11 000 panen. V té době jejich vliv zasahoval až za hranice Chebska a naší země. Kromě hradu Kynžvart a dalších statků převzali po Hohenbercích také hrad Schonbrunn v dnešním Bavorsku.

8. 5. 2010

Malé pamětnické ohlédnutí do roku 1964

Na sobotní výlet na hrad vyrazily pamětnice Eva Tomášková a Jarmila Hubáčková i s rodinami, obě sem nastoupily po maturitě v roce 1964 na Státní statek Hřebeny. V té době bylo na hradě podnikové ředitelství a v rytířském sálu a dalších prostorách se skladovalo zrní.

6. 5. 2010

Největší rozkvět hartenberský pivovar zažíval před sto lety

V roce 1900 bylo hartenberské pivo oceněně na světové výstavě v Paříži a o 14 let později na výstavě v Londýně. Tehdy se vyváželo údajně na všechny světadíly a bylo velmi vysoce hodnocené a ceněné. Pivovar měl zdroje velmi dobré vody a kvalitní sklepy tesané ve skále.

5. 5. 2010

Kniha o čarodějnicích z Hartenbergu vyšla v italštině

Že se na hradě dějí tu a tam věci pohádkové se ví široko daleko, ale že se o našich čarodějnicích dozví až v Itálii a hned o tom vydají pohádkovou ilustrovanou knížku pro děti, určitě naše hradní pohádkové bytosti potěšilo a překvapilo!

3. 5. 2010

Zdarma vlakem či busem na hrady, zámky a další památky v kraji

V sobotu 29.května zanechte určitě auto či motoped doma a sedněte do vlaku či autobusu a vydejte se na některou z vybranných památek v Karlovarském kraji. Tento den se totiž slaví Den veřejné dopravy- 10 let EgroNetu a jízdné za pamětihodnostmi se neplatí!

1. 5. 2010

Beltaine- oslava keltského svátku na hradě

Noc plná kouzel a magie, kdy keltský bůh Belen, jež léčivé a očistné má moci, sestupuje na zem, aby dohlédl na důstojnost oslavy své velké noci. Devět druhů dřeva dle tradice do dvou ohňů vhodilo se, dle zvyku pak do pozdní noci tančilo se.

30. 4. 2010

Středověký čarodějný podvečer, aneb kdo jinému jámu kopá...

Jezdci na koních, bubeníci, vlajkonoši, inkvizitor, písař, šlechta, žebráci i prostý lid se vydali z hradu na obecní rynk, kde šibenice i hranice již byly nachystány, aby si na hříšných duších smlsly. Nakonec však nikoliv děvy zbloudilé, nýbrž sám inkvizitor v plamenech svou duši tratil !

29. 4. 2010

Archeologické výzkumy na hradě budou pokračovat i letos

I v letošním roce proběhnou na hradě archeologické výzkumy, které v posledních letech přinesly zásadní informace o stavebním vývoji hradu. Loňský nález 122 kg těžkého bosovaného kvádru, jehož vznik můžeme datovat do konce 12.století, patřil mezi nejcenější hradní nálezy.

28. 4. 2010

Hartenberg dnes večer v televizi

Dnes večer od 20 hod odvysílala televize Public pořad Fenomény kolem nás, který byl natáčený ve Františkových Lázních a na Hartenbergu. Natáčení proběhlo před čtyřmi týdny mimo jiné u hradní studny, starých štol v okolí či na prameništi za pivovarem.

26. 4. 2010

Když děti pomáhají přírodě a památkám

6.základní škola v Sokolově se rozjela na Den Země všemi směry, aby pomohla přírodě, památkám či zvířatům, a také se u toho něčemu přiučila. Na Hartenberg přijelo 22 dětí 8.B a do práce se pustili s chutí a zápalem.

25. 4. 2010

J.W.Goethe prožil na hradě silná citová pohnutí

Johann Wolfgang Goethe se na hrad rád vracel, prožil zde okamžiky probouzejících se citů, velkolepou oslavu narozenin s ohňostroji, ale také okamžiky hlubokého zklamání a bolesti, do Čech se poté již nikdy nevrátil ač do západočeských lázní jezdil více než třicet let.

23. 4. 2010

Místní akční skupiny Karlovarska si prohlédly hrad

Místní akční skupina Sokolovsko pozvala ostatní MAS z Karlovarského kraje, aby si prohlédly zajímavá místa či projekty v okrese a společně hledali způsob jak dále pomoci svým regionům a rozvíjet vzájemnou spolupráci.

21. 4. 2010

Člověk v tísni o.p.s. na návštěvě Hartenbergu

Vedle ředitele regionální pobočky Člověk v tísni o.p.s. Jana Němečka přijel dnes na hrad i koordinátor sociálních služeb Josef Koprnický, abychom společně domluvili postup v rozvoji vzájemné spolupráce na nejbližší období .

20. 4. 2010

Historie a obnova hradní kaple

Přesné založení hradní kaple neznáme. Zasvěcení kaple sv. Třem králům je v Českých zemích neobvyklé a archaické, a spadá s největší pravděpodobností do období založení hradu. Samotná kaple však prošla ve své bohaté historii řadou přestaveb.

16. 4. 2010

Biskup Mons. František Radkovský přijede na hrad

Biskup Monsignor František Radkovský přijal při včerejší plzeňské schůzce pozvání na hradní setkání, během něhož si spolu se zástupci Národního památkového ústavu, projektantů, Akademie výtvarných umění a dalších odborníků prohlédne prostor hradní kaple.

15. 4. 2010

Dvacátý kámen bude patřit TAIWANU

Hartenberg je tradiční mezinárodním dobrovolnictvím přes deset let. Celkem se zde vystřídali mladí lidé z 51 zemí světa. Vloni vznikla tradice při které dobrovolníci ze všech zemí světa umístí národní kámen do zdi v hradní kapli. Dvacátý kámen letos vloží zástupce z Taiwanu.

14. 4. 2010

Veřejně prospěšné práce

Dlouhodobě nezaměstnaní či těžko umístitelní na trhu práce obnovují kulturní a přírodní dědictví našich předků! Z několika desítek uchazečů jsme si i pro letošní rok dnes vybrali první „vyvolené“ na vytvořená pracovní místa veřejně prospěšných prací.

13. 4. 2010

Projekt „ Zační a vytrvej“ tento týden na hradě

Snížit ohrožení sociálního vyloučení z rizikových skupin mládeže v Karlovarském kraji si klade za cíl projekt, který probíhá tento týden na hradě. Realizátorem projektu je vzdělávací akademie BZF se sídlem v Sokolově.

1 3 4 5 6 7 8