Novinky z hradu

3. 5. 2010

Zdarma vlakem či busem na hrady, zámky a další památky v kraji

V sobotu 29.května zanechte určitě auto či motoped doma a sedněte do vlaku či autobusu a vydejte se na některou z vybranných památek v Karlovarském kraji. Tento den se totiž slaví Den veřejné dopravy- 10 let EgroNetu a jízdné za pamětihodnostmi se neplatí!

1. 5. 2010

Beltaine- oslava keltského svátku na hradě

Noc plná kouzel a magie, kdy keltský bůh Belen, jež léčivé a očistné má moci, sestupuje na zem, aby dohlédl na důstojnost oslavy své velké noci. Devět druhů dřeva dle tradice do dvou ohňů vhodilo se, dle zvyku pak do pozdní noci tančilo se.

30. 4. 2010

Středověký čarodějný podvečer, aneb kdo jinému jámu kopá...

Jezdci na koních, bubeníci, vlajkonoši, inkvizitor, písař, šlechta, žebráci i prostý lid se vydali z hradu na obecní rynk, kde šibenice i hranice již byly nachystány, aby si na hříšných duších smlsly. Nakonec však nikoliv děvy zbloudilé, nýbrž sám inkvizitor v plamenech svou duši tratil !

29. 4. 2010

Archeologické výzkumy na hradě budou pokračovat i letos

I v letošním roce proběhnou na hradě archeologické výzkumy, které v posledních letech přinesly zásadní informace o stavebním vývoji hradu. Loňský nález 122 kg těžkého bosovaného kvádru, jehož vznik můžeme datovat do konce 12.století, patřil mezi nejcenější hradní nálezy.

28. 4. 2010

Hartenberg dnes večer v televizi

Dnes večer od 20 hod odvysílala televize Public pořad Fenomény kolem nás, který byl natáčený ve Františkových Lázních a na Hartenbergu. Natáčení proběhlo před čtyřmi týdny mimo jiné u hradní studny, starých štol v okolí či na prameništi za pivovarem.

26. 4. 2010

Když děti pomáhají přírodě a památkám

6.základní škola v Sokolově se rozjela na Den Země všemi směry, aby pomohla přírodě, památkám či zvířatům, a také se u toho něčemu přiučila. Na Hartenberg přijelo 22 dětí 8.B a do práce se pustili s chutí a zápalem.

25. 4. 2010

J.W.Goethe prožil na hradě silná citová pohnutí

Johann Wolfgang Goethe se na hrad rád vracel, prožil zde okamžiky probouzejících se citů, velkolepou oslavu narozenin s ohňostroji, ale také okamžiky hlubokého zklamání a bolesti, do Čech se poté již nikdy nevrátil ač do západočeských lázní jezdil více než třicet let.

23. 4. 2010

Místní akční skupiny Karlovarska si prohlédly hrad

Místní akční skupina Sokolovsko pozvala ostatní MAS z Karlovarského kraje, aby si prohlédly zajímavá místa či projekty v okrese a společně hledali způsob jak dále pomoci svým regionům a rozvíjet vzájemnou spolupráci.

21. 4. 2010

Člověk v tísni o.p.s. na návštěvě Hartenbergu

Vedle ředitele regionální pobočky Člověk v tísni o.p.s. Jana Němečka přijel dnes na hrad i koordinátor sociálních služeb Josef Koprnický, abychom společně domluvili postup v rozvoji vzájemné spolupráce na nejbližší období .

20. 4. 2010

Historie a obnova hradní kaple

Přesné založení hradní kaple neznáme. Zasvěcení kaple sv. Třem králům je v Českých zemích neobvyklé a archaické, a spadá s největší pravděpodobností do období založení hradu. Samotná kaple však prošla ve své bohaté historii řadou přestaveb.

16. 4. 2010

Biskup Mons. František Radkovský přijede na hrad

Biskup Monsignor František Radkovský přijal při včerejší plzeňské schůzce pozvání na hradní setkání, během něhož si spolu se zástupci Národního památkového ústavu, projektantů, Akademie výtvarných umění a dalších odborníků prohlédne prostor hradní kaple.

15. 4. 2010

Dvacátý kámen bude patřit TAIWANU

Hartenberg je tradiční mezinárodním dobrovolnictvím přes deset let. Celkem se zde vystřídali mladí lidé z 51 zemí světa. Vloni vznikla tradice při které dobrovolníci ze všech zemí světa umístí národní kámen do zdi v hradní kapli. Dvacátý kámen letos vloží zástupce z Taiwanu.

14. 4. 2010

Veřejně prospěšné práce

Dlouhodobě nezaměstnaní či těžko umístitelní na trhu práce obnovují kulturní a přírodní dědictví našich předků! Z několika desítek uchazečů jsme si i pro letošní rok dnes vybrali první „vyvolené“ na vytvořená pracovní místa veřejně prospěšných prací.

13. 4. 2010

Projekt „ Zační a vytrvej“ tento týden na hradě

Snížit ohrožení sociálního vyloučení z rizikových skupin mládeže v Karlovarském kraji si klade za cíl projekt, který probíhá tento týden na hradě. Realizátorem projektu je vzdělávací akademie BZF se sídlem v Sokolově.

10. 4. 2010

Den Země oslavíme ve čtvrtek 22.dubna

Jak lépe oslavit Den Země, než smysluplnou prací k jejímu prospěchu? Na hradě se pustíme do kultivace zámeckých teras, úklidu, příprav Týdne pro Zemi, který chystáme v červnu. Přidají se například malí školáci ze Sokolova a brána dokořán se otevře pro všechny dobrovolníky.

8. 4. 2010

Televize přijede i na Čarodějnice a Beltaine

Upalování čarodějnic se blíží a s tím i noc plná magie a kouzel v duchu keltského svátku Beltaine. Harfa se již ladí, aby předla do noci až vše utichne. Předtím však vysoká hranice bude čekat v duchu inkvizičních procesů na svou další oběť.

6. 4. 2010

Hartenberg v Českém rozhlasu

Přijali jsme pozvánku Jana Rosendorfského z Českého rozhlasu a vydali se v úterý večer do Plzně, abychom představili Hartenberg posluchačům v pořadu " Hrady a zámky převážně nevážně". Protože je pan Rosendorfský sám kastelánem na Horšovském Týnu, hodinka živého vysílání utekla velmi rychle.

2. 4. 2010

Natáčení TV pořadu Fenomény na hradě a v jeho okolí

Spisovatel Jan Johann Jaroslav Miška přijel v pátek s reportérkou a kamaramanem televize TV Public natáčet pořad Fenomény. Předmětem zájmu byla hradní studna, středověké štoly v okolí či prameniště za zámeckým pivovarem z hlediska působení Zemské energie.

30. 3. 2010

Restaurátoři z Akademie výtvarných umění na prohlídce hradu

V úterý 30.března se dokázal kancléř Akademie výtvarných umění v Praze, docent ak. soch. rest. Petr Siegl, proplést karlovarským silničním labyrintem a spolu se skupinou studentů ze Školy restaurování uměleckých děl sochařských AVU dorazit ještě před polednem na hrad...

27. 3. 2010

Herec Igor Bareš navštívil Hartenberg

V sobotu 27.3. 2010 za deštivého počasí se lokálkou na hrad vydal herec Národního divadla, řady filmů i televizních seriálů Igor Bareš, známý i jako moderátor rozhlasových pořadů Toulky minulostí. Lze ho vidět v TV seriálu Pojištovna štěstí, v kinech jako premiera v Mužích v říji, na divadle byl za roli Hamleta nominován na Cenu Alfréda Radoka.

21. 3. 2010

Slavnost jarní rovnodennosti

Slavnost jarní rovnodennosti patří mezi tradiční oslavy na hradě, tentokráte se návrat života na Zemi a vstup Slunce do znamení Berana slavil dva dny. První den dle starých zvyků hrou na harfu a pak skupinovým představením bubeníků, kteří skrze sebe naslouchali tlukotu srdce naší Země, druhý den se přípomněla tradice setkáním, povídáním a Tancem jednoho srdce na nádvoří hradu.

20. 3. 2010

Zahájení hradní sezony 2010

Hrad Hartenberg vítá jaro a otevírá se veřejnosti! V sobotu ve 13 hodin na nádvoří hradu Hartenberg středověcí hudci a tanečníci otevřeli letošní bohatou kulturní a dobrovolnickou sezónu. Bláto, sychravo a roztávající sníh neodradili nejvěrnější, aby se na hrad vydali a přivítali pomalu rodící se jaro.

5. 12. 2009

Mikulášská jízda – parním vlakem s čerty do hartenberského nebe

Mikulášská jízda 2009 přivítala 2 500 rodičů s dětmi!! Parní vlak, supící si svojí písničku údolím Svaté řeky (řeky Svatavy), vozil od dopoledne až do pozdního večera stovky malých a mírně vystrašených dušiček na hrad.

3. 10. 2009

Hartenberské strašení - pohádkový svět v podhradí

Strašidelný rej na Hartenbergu proběhl jako každoročně první říjnovou sobotu. Loupeživý rytíři, oběšenec, či umrlec na hřbitově pod statnou borovicí, spolu s mágem, čarodějkou, bílou paní, katem, bludištěm, skřítky a dalšími strašidly a podivuhodnostmi přilákal půl tisícovky rodičů s dětmi.

1 3 4 5 6 7 »