8. 5. 2010

Malé pamětnické ohlédnutí do roku 1964

Na sobotní výlet na hrad vyrazily pamětnice Eva Tomášková a Jarmila Hubáčková i s rodinami, obě sem nastoupily po maturitě v roce 1964 na Státní statek Hřebeny. V té době bylo na hradě podnikové ředitelství a v rytířském sálu a dalších prostorách se skladovalo zrní.

Paní Jarmila Hubáčková nastoupila po maturitě na škole v Žatci 13.července na hrad jako zootechnička vedle kamarádky Evy Tomáškové, která stejný rok maturovala na střední zemědělské škole ve Žluticích a zde začala svou účetní praxi. Tehdy sídlilo podnikové ředitelství ve správní budově pod věží.

Na hradě ještě bydlela stará paní z dob poslední majitelky, služebná hraběnky Františky Kopalové, paní Griselová. Bylo jí kolem osmdesáti let, bydlela v patře na nádvoří, domů lezla po žebříku, který si vždy vytáhla do svého pokojíku než šla spát. Mluvila špatně česky a u statku si přivydělala nějakou tu korunu látáním pytlů, úklidem, po ránu zatopila v kancelářích a poklidila.

Kanceláře v té době sloužily pro 2 agronomy, účetní a 2 zootechniky, než se definitivně celé ředitelství v tomto roce přestěhovalo do Krajkové. Vedle hradu využíval státní statek téměř celé okolní území: na pivovaře byla strojní mechanizace pro opravu traktorů, vozidel a dalších zařízení, na dolním bývalém mlýně byla inseminační stanice, na statku pak bylo ustájeno zhruba 100 dojnic. Vedla se plemenná kniha, kravínům kraloval 1 plemenný býk, na zámeckých terasách dozrávalo hroznové víno a paní Eva sem chodila na jahody. Vybavení na hradě již nezbylo po osmnácti letech státní správy na hradě téměř žádné, ale budovy měly ještě své střechy a nikdo netušil co vše se zde přihodí.

V červnu to bude 25 let, co byl hrad úmyslně zapálen, poté následovalo ještě několik dalších požárů včetně zapálení věže, hrad se z velké části zcela zřítil a navrhovalo se jeho kompletní odstranění.. Dnes se sjíždějí mladí lidé ze všech koutů světa, aby hradu pomohly zase na nohy, archeologické výzkumy a stavebně historické průzkumy prokazují, že se jedná o jeden z našich nejstarších hradů, dokládající počátky hradního osídlení v naší zemi.