27. 5. 2010

V sobotu přijedou první letošní dobrovolníci z Koree, Francie a Irska

Přípravná skupina pro start Hartenberského dobrovolnického léta přijede již tuto sobotu. Tři chlapci a tři dívky se od pondělí zapojí do příprav zázemí pro celkem 7 mezinárodních dobrovolnických workcampů letošního léta na hradě.

Dobrovolníci ze zahraničí přijedou letos již jedenáctým rokem, vystřídalo se jich zde mnoho set ze všech světadílu a na hradě a v okolí již udělali pěkný kus práce. Nejen, že vyvezli z ruin zříceného paláce po požáru několik set tun suti, a mnoho nového navezli a vyzdili, ale podíleli se také na archeologických výzkumech, likvidaci invazních rostlin, budování pěších cest v parku, i propojení budoucích stanovišť naučné stezky.

Kromě toho pečovali o lokality s výskytem vzácných druhů rostlin, jejich sečení, podíleli se na výsadbě nové aleje, přípravě kulturních akcí či mapování. Poslední čtyři roky v Art kempech dokumentují nejen historii hradu a jeho okolí, hrázděné stavby v okolních obcích, kapličky, smírčí kříže , zvířecí i člověčí kamarády, poslední tři roky pak v rámci enviromentálních pečují o přírodu v širokém radiusu Krušných hor.

Z Hartenbergu se vydali také postupně na Horní hrad, Kynžvart a Bečov, kde se zapojili do místních projektů. Dobrovolnictví je světovým fenomenem, kde se zrcadlí důvěra a víra ve vzájemnost, porozumění mezi národy, přátelství a touha po lepším světě bez předsudků a hranic.

Po dostavbě hlavního paláce zde budou mít dobrovolníci svou trvalou základnu.