18. 4. 2012

Slavnostní usazení sloupku Immaculaty

Ve středu 18. dubna Akademie výtvarných umění usadila po dvou desetiletích na zídku na ostrohu proti hradu zpět po rekonstrukci sloup Immaculaty, který zde původně stával již od roku 1696.

Na něm původně trůnila socha Imaculaty, jež byla darem rodu Hrzánů Písnicům, kteří v té době hrad spravovali. Socha byla násilně stržena v roce 1992, sloup povalen a postupně rozbit na několik částí. Socha byla odvezena historikem Josefem Brtkem do sokolovského muzea, kde je uschována, a sloupek skončil na faře v Jindřichovicích a později u kostela v Jindřichovicích. To už byl rozlámaný a zcela v desolátním stavu.

Sloup byl dále později deponován do kamenictví v Novém Kostele a odtud již do sochařského ateliéru prof. Siegla při Akademii výtvarných umění v Praze. Práce na jeho obnově se ujal Václav Mašek a po jeho rekonstrukci byl převezen zpět do Hřeben v loňském roce.

Dnes za přítomnosti kancléře AVU prof. Petra Siegla, MgA. Michala Poláka a studentů AVU, ředitele památkového úřadu v Lokti Mgr. Tomáše Karla, Mgr. Jakuba Chaloupky, historika Josefa Brtka, ředitele sokolovského muzea Ing. Michaela Runda a dalších byl sloupek znovu usazen do terénu.

Posezení při domácím guláši a buchtách zakončilo pro hrad a okolní území tolik přínosné společné setkání. Spolupráce se všemi zúčastněnými však pokračuje i nadále, čehož si hrad velmi cení.

Nadace Via podpořila obnovu místa, obnovu opěrných zdí a dobrovolnickou práci částkou 28 000 Kč. Děkujeme.