26. 9. 2015

Po 83 letech usedla paní Marie Dudová ve své třídě

Když se narodila, psal se rok 1926, a když poprvé otevřela dveře zdejší školy, psal se rok 1932. Po 83 letech usedla paní Marie Dudová do první lavice ve stejné třídě.

"Tady bydlel pan řídící.. , a tady naproti pan učitel Fenderl,"ukazovala na jednu a pak na druhou stranu v přízemí… Tehdy se psal rok 1932, když se paní Dudová vydala na svou první cestu do školy. První třída byla nalevo od schodů v patře. A do stejné třídy se vydala i tuto sobotu. 996 pozemských měsíců prolétlo jak list ze stromu.

Na staré, zvětšené a zarámované fotografii ukazovala malou holčičku a oči se jí leskly. Byla to ona a oči měla stále stejně hluboké a krásné. Sedla si pak do lavice a pročítala si starou kroniku: "Tady je můj strýc!"ukazovala na místo v kronice – to se psal rok 1906 a strýc chodil do stejné školy. V té době bylo škole sotva pět let.

Bylo krásné být u toho, povídat si… A když paní Dudová odcházela ze slavnosti za školou, smála se a šeptala: „Já bych tančila!“ Dovolila mi, abych jí obejmul a políbil na tvář. A se mnou se najednou také zatočil svět.

B. L.