5. 12. 2009

Mikulášská jízda – parním vlakem s čerty do hartenberského nebe

Mikulášská jízda 2009 přivítala 2 500 rodičů s dětmi!! Parní vlak, supící si svojí písničku údolím Svaté řeky (řeky Svatavy), vozil od dopoledne až do pozdního večera stovky malých a mírně vystrašených dušiček na hrad.

Historický autobus pak přijížděl na statek do Hřeben, aby se děti vydaly na veskrze dobrodružnou cestu plnou napínavých chvil s čertisky, Lucifery, ďáblíky a satanáši, hrajícími s nimi o jejich duši karty, smlouvající, žadonící, strašící všude v celém území, v obecním pekle či v podzemních ve skále tesaných dábelských sklepech. Dozor nad tím vším však měli andělé, kteří měli dokonce na trase své obláčkové nebe.

Oblíbená Mikulášská jízda, která je odměnou i napínavým dobrodružstvím pro ty nejmenší, je stále navštěvovanější. Letošního ročníku se zůčastnilo na 2 500 rodičů s dětmi. Na její přípravě se podílí řada spolků a dobrovolníků z celého regionu, a dokonce i ze světa. Vedle tradičních organizátorů, koordinovaných milovníky starých mašinek z Klubu M 131.1, obce Josefov, ISŠTE Sokolov, ochránců přírody, občanského sdružení Hartenberg a mnoha mnoha dalších spolupracujících organizací a jednotlivců, jsme tak mohli potkat čerta až z dalekého Mexika či fotoreportérku z Koree z řad studentů a našich kamarádů z <a>INEXSDA.

A protože měli dobré a světelné bytosti letos navrch, začaly se dít i zázraky. Někteří čerti byli pochytáni a uvězněni v ohradě u Betlému pod skalou u cikánského dvora, někteří byli dobrovolně rekvalifikování na anděle. Mikulášů bylo několik a rozdávali nejen odpuštění a dárečky s pamlsky, ale také naději, že vše nakonec dobře skončí.

Kulturní program byl bohatý, hrála řada hudců, skupin a muzikantů, divadel i divadélek, plivaly se třímetrové ohně, tančily dobové tance, soutěžilo se a ujednávalo se, že pro příští rok budeme k sobě vstřícní a chápaví a že si budeme navzájem pomáhat a spolupracovat.

Příští ročník Mikulášské jízdy bude v sobotu 4. 12. 2010 a už nyní je možné se přihlásit do přípravného týmu, či jen tak si zatrhnout akci v kalendáři.