4. 3. 2011

Křesadlo pro dobrovolníka roku 2010 ozdobí dobrovolnickou akademii

Mezinárodní dobrovolnická akademie Hartenberg obdržela na slavnostním večeru v Rytířském sále loketského hradu krásný a významný dárek. Bedřich Loos zde převzal ocenění pro dobrovolníka roku: Křesadlo za rok 2010, které bude patřit dobrovolníkům v budoucí hradní galerii.

Významné ocenění pro „obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“ se každoročně uděluje za dobrovolnickou činnost těm, kteří věnují svůj čas pomoci bližním, nekomerčním projektům, starosti o děti, handicapovaná zvířata, přírodu či třeba památky. Z nominovaných vybírá devítičlenná komise ty, kteří si převezmou autorský originál křesadla křivoklátského kováře Jaroslava Zívala.

Křesadlo kdysi používali Slované a Keltové, k rozdělání ohně. Pravé křesadlo je vykovaný kus železa stočený konci k sobě, kterým se křeše o pazourek. Funkčním originálem je i předávaná cena, v přeneseném smyslu jde o symbol pomoci- rozdělání ohně druhým- rozkřesání jiskry.

Ceny na hradě Loket byly předávány z rukou primátora Karlových Varů Ing. Petra Kulhánka, náměstka hejtmana Miroslava Čermáka, statutárního zástupce udílející organizace Národního dobrovolnického centra Hestia PhDr. Jiří Tošnera a dalších zástupců veřejného života s doprovodným bohatým kulturním programem.

Letošní rok je rokem evropského dobrovolnictví, a Hartenberg je místem, které je nejen mementem, ale také místem, kde dobrovolníci z pěti desítek zemí během 11 let nezištné pomoci odvedli kus pořádné práce. Tato cena je oceněním především pro ně a jako symbol této pomoci bude vystavena v budoucí hradní galerii.