26. 12. 2016

Hradní svátek: Tříkrálové procesí do obnovené hradní kaple

V pátek 6.ledna v 18 hodin se od Josefovské zvonice vydají Tři králové se svými lucernami s betlémským světlem na svou dvoukilometrovou pouť, aby zapálili svíce v hradní kapli.

Máte lepší program na páteční večer ? Tradiční cesta s Třemi králi do hradní kaple, která je právě této trojici zasvěcená je tou nejlepší příležitostí protáhnout své tělo a pohladit svou duši. A také podpořit svou účastí všechny, kteří projektu obnovy hradu dávají své úsilí

A letošní procházka bude opravdu sváteční, povede poprvé do nově zaklenuté kaple, která má zajímavou a tajemnou historii. Dne 28.srpna 1821 na hradě slavil své 72.narozeniny J.W.Goethe a zapsal si do svého deníku, že si právě prohlížel zakládací listinu kaple z 12.století. Kaple ve 12 století vypadala jinak než jak jí známe dnes a je možné, že nacházela i na jiném místě v paláci.

Od té doby byl hrad i kaple mnohokráte pokořen, pobořen a obnovován, kaple promodlena nekonečnou řádkou modliteb a přání. V době druhé světové války se zde konaly bohoslužby i 5× denně. Neméně významná je kaple na prahu třetího tisíciletí. Po úmyslných požárech v osmdesátých letech, po kterých zbyla z hradu jen velká hromada suti a kamení a z kaple se nedochovalo téměř nic, se Hartenberg nadechl opět k novému životu. Ruce k dílu přidalo mnoho tisíc lidí , mnoho přátel na hrad myslí, dnes již na všech kontinentech ve více než v 70.zemích světa.

Do zdí hradní kaple bylo také vloženo několik desítek národních kamenů. Je to místo smíření i pevného odhodlání.

Za časů poslední hraběnky Františky Kopalové se pořádala tříkrálová procesí z okolí, třeba z Krajkové, Josefova , Oloví a podávaly se koláče a místní pivo.

Přijďte i Vy doprovodit Kašpara, Melichara a Baltazara, ochutnat Hartenberské koláče , zkrátka prožít s námi vyjímečný hradní svátek.

Sraz je v 17.45 na návsi Josefov. Po zazvonění zvonice se průvod v čele s Třemi králi vydá směrem na hrad. V hradní obnovené kapli si pak můžete zapáli svíčku a pronést v duchu i nahlas svá přání a prosby.

Na nádvoří hradu se poté můžete ohřát u ohýnku a dát si svařáček, čaj a koláč.

Sebou doporučujeme pořádnou obuv, teplé oblečení a lampiony nebo svítilny do průvodu.