15. 6. 2017

Hradní slavnosti se vydařily

1. ročník Hradních slavností se vydařil! Noční prohlídka v pátek 9. června připomněla 32. výročí vypálení hradu, sobotní Hradní slavnosti oslavily neutuchající bitvu o jeho záchranu.

Zcela nová akce, která vznikla spojením protikladů, proběhla ve dnech 9.-10. června. Páteční večer byl věnován smutnému výročí úmyslného vypálení a destrukce hradu v roce 1985. V osudnou noc z 8.-9. června 1985 hrad lehl popelem a téměř celý se zřitil. Páteční noční prohlídka tyto události návštěvníkům připomenula společnou komentovanou prohlídkou obnovenými prostory hradu a program se zakončill promítáním filmu dokumentujícího stav objektu před požárem i tehdejší záchranné práce. Na první noční prohlídka přišla přibližně stovka navštěvníků.

Sobotní program Hradních oslav byl zase zaměřený na záchranu a obnovu hradu. Na nádvoří probíhal od 13 hodin bohatý kulturní program a návštěvníci mohli shlednout obnovené prostory hradu s výstavami a komentovanými prohlídkami. V programu vystoupil třeba pěvecký soubor Cubitus z Lokte se svými laděnými písněmi, šermířský spolek Savioli, který předvedl šermířský um, krásnou tanečnici a také několikrát vystřelil z děla, což bylo slyšet pořádně daleko. Pohádku zahrálo divadlo Kahánek z Habartova a děti výborně pobavil kejklíř Lukáš svými kejkly. Na závěr programu mohli diváci zhlédnout gotický příběh Král a lazebnice v podání divadelního souboru Trosky Kraslice. O zábavu dětí se kromě kejklíře Lukáše starali také dobrovolníci z Prahy v rámci akce Tamjdem. Ti zároveň vypomáhali s přípravou akce a práce je neodradila ani během neděleního dopoledne.

Akce se během pátku a soboty zúčastnilo kolem 400 dospělých a 100 dětí. Za návštěvu děkujeme a těšíme se na příští ročník.

Akci finančně podpořila obec Josefov, město Sokolov a Karlovarský kraj. Mediálním partnerem bylo radio Egrensis. Za podporu děkujeme.

Doufáme, že se všem malým i velkým akce líbila a Hartenberg se zavrtal všem zase trochu více pod kůži. Ještě jednou děkujeme také všem pomocníkům, učinkujícím, spolku Hartenberg z.s za organizaci a majiteli hradu za možnost být u toho!