14. 8. 2016

Gotická socha Madony opět navštíví svůj domov

Účastníci mše na hradě Hartenberg budou moci spatřit vzácnou sochu Madony.


V neděli 14.srpna v 15 hodin odpoledne čeká hrad Hartenberg velký svátek. Mši, kterou bude sloužit emeritní biskup mons. František Radkovský poctí svou návštěvou také gotická socha Hartenberské Madony, která pochází právě ze zdejší hradní kaple .

Hrad Hartenberg patří mezi naše nejstarší hradní památky a bohatou historií. V srpnu roku 2012 se zde po dlouhých 67 letech uskutečnila mše , a při té příležitosti se poprvé po desetiletích se také Černá Madona ocitla na svém místě v hradní kapli. Od té doby se zde mše koná každoročně u příležitosti svátku Nanebevzetí panny Marie , Hartenberská madona se na hrad vydala od té doby jen jednou.

Jak a kdy se vzácná socha na Hartenbergu ocitla není jasné, původní archiv se nedochoval, kaple samotná ve druhém patře hradu byla nově zřízena Matějem Šlikem v roce 1467. Předtím kaple na hradě ale stávala, sám <a>J.W.Goethe si ve svém deníku poznamenal, že viděl zakládací listinu.kaple z 12.století. Socha je celá černá, tradovalo se, že od ohně při velkém požáru v roce 1668. Na prsou má umístěnou malou schránku s relikviemi, což je velmi neobvyklé.

Po druhé světové válce byl osud hradu nepříznivý, vyvrcholil serií úmyslných požárů v osmdesátých letech minulého století, po kterém hrad téměř zanikl. Zdejší Madonu se však podařilo zachránit, nejprve páterem Kopejskem, putovala z Krajkovské fary do Prahy a nakonec do správy plzeňské diecéze.

Zajímavostí je , že právě sochám Madon jakožto symbolům vyšší moci, soucitu a pomoci po celém světě je přičítáno nejedno zázračné uzdravení, i z velmi vážných nemocí. Je povzbuzující, že existují svědectví uzdravení i z dnešní doby, kdy je doloženo, že Hartenberská Madona touto mocí také oplývá a je připravena ku pomoci.


Srdečně jsou zváni tedy všichni , kteří si letošní hradní mši nechtějí nechat ujít a tuto příležitost využít i k návštěvě hradu. Zajímavostí jistě bude i výstava prací uplynulých mezinárodních dobrovolnických ARTkempů .