Vítejte na hradě Hartenberg

Otevírací doba

květen a září
pouze o víkendech
10:00-17:00
červen, červenec a srpen
denně (kromě pondělí)
10:00-17:00

Prohlídka hradu je možná pouze s průvodcem. Začátek prohlídky je v každou celou hodinu. Doba trvání cca 50 min.

Jak se k nám dostat

Hrad z dálky neuvidíte, je postaven na ostrohu, ale řádně ukrytý hluboko v lesích.

Hrad se nechází ve vsi Hřebeny, která se nachází kousek za Josefovem. V Hřebenech stále z kopce. Od poslední budovy ve vsi je směrem dolů (asi 150 m) nájezdová cesta - umělý násep k hradu.

Ukázat na mapě

Vstupné

děti do 10 let zdarma
dospělí 70,- Kč
snížené vstupné
děti od 10 let, studenti a důchodci
40,- Kč

Z historie hradu

Hrad Hartenberg

Hrad Hartenberg stojí na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou asi 7 km od města Sokolov v Karlovarském kraji. Založení hradu se datuje na přelom 12-13 století. Hartenberg zde stojí více jak 800 let a jeho příběh je velmi bohatý. Byl mnohokrát zkoušen, pleněn, dobýván, přestavován, bourán i zachraňován.

Nejvíce osudným mu však byl vývoj po roce 1945. Po vysídlení původního obyvatelstva na konci druhé světové války bylo celé panství zkonfiskováno. Na hradě se na čas usídlila armáda a poté zde sídlila správa státních statků. Od sedmdesátých let byl hlavní palác používán jako sýpka na obilí a brambory. O objekt nebylo pečováno, byl postupně rozkrádán a nakonec jej nezachránili ani dobrovolnické aktivity v 80 letech. Místní obyvatelé o hrad nejevili zájem. 8. června 1985 byl celý objekt úmyslně vypálen a téměř srovnán se zemí.

Kulturní akce

30. 11. SO
čas: 09:30-18:00

Mikulášská jízda

Letos již na hradě 25 ročník! Trasa plná čertů, andělů a Mikulášů.

Záchrana hradu

Záchrana hradu

Od roku 1997 se Bedřich Loos za pomoci četných dobrovolníků snaží Hartenberg zachránit a to za pomoci původních technologií.

V roce 2016 získala příkladná obnova hradu a zámku Hartenberg prestižní ocenění Patrimonium pro futuro Národního památkového ústavu. Více informací

Dobrovolnictví

Cílem akademie je rozvíjet dobrovolnictví v regionu a společně s Hartenberg z.s. pořádat mezinárodní dobrovolnické projekty.

Mnoho mladých lidí touží po návratu k hodnotám k oživení hodnot přírodního i kulturního dědictví. Více informací

Dobrovolnictví

Cílem akademie je rozvíjet dobrovolnictví v regionu a společně s Hartenberg z.s. pořádat mezinárodní dobrovolnické projekty. Od roku 2000 se na hradě vystřídalo a pomohlo více jak 1000 dobrovolníků ze 75 zemí světa.

Více informací

Novinky z hradu

11. 10. 2019

Mercedes-Benz Financial Services pomáhal na hradě!

V pátek 11 října bylo na hradě pořádně živo a ze všech stran se ozývalo klapání různorodého pracovního náčiní. Pracovalo se na zastřešování severního traktu, dále třeba na terasách,vyráběly si podlážky, bouralo se staré dosloužené podium a kátrovalo se.

5. 10. 2019

Hartenberské strašení

V sobotu 5.října proběhl další úspěšný ročník strašidelné akce v okolí hradu. Na trasu i přes nepřízeň počasí dorazilo kolem 1000 návštěvníků.

27. 9. 2019

Hradní kašna je zpět

Státní svátek je sice zítra, ale na hradě už byl dnes. 27.9.2019 se zapsal do historie záchrany dalším krůčkem. Po letech se na hrad vrací hradní kašna z nádvoří.


Bedřich Loos a hrad Hartenberg