ARTkemp 2010 | Hartenberg

To jsme my!

 

 
Letošní, v pořadí již pátý artcamp byl posledním svého druhu, neboť od příštího roku by měl tento ojedinělý projekt získat nový koncept. Do Hřeben tedy naposledy přijeli dobrovolníci amatéři.

17 mladých lidí z 12 zemí světa zde během 3týdenního pobytu umělecky dokumentovalo probíhající rekonstrukci hradu a také kompletovalo materiály z minulých let. Dobrovolníci různými výtvarnými technikami, fotograficky i audiovizuálně zachytili hrad Hartenberg, jeho okolí, osoby spjaté s hradem a v neposlední řadě také hartenberské psy a kočky. Ze všech výtvorů by poté měl vzniknout propagační materiál ve formě letáků, internetových stránek a dalších forem publikací.

Od příštího roku by měli na Hartenberg přijet již dobrovolníci s uměleckým vzděláním, tedy profesionálové, začít pracovat na novém projektu a odstartovat tak novou éru hartenberských artcampů.

 

Účastníci:

Adéla Rudá, Praha, Česká republika (campleader)

Chcete-li zážitek, na který jen tak nezapomenete, jeďte na Hartenberg. Na tomhle místě si užijete práci i zábavu zároveň. Vzpomínám na to, jak jsem seděla u hradu a pilovala perspektivu, pózovala na portrét, vařila pro 20 lidí nebo si užívala kulturní večery. A tohle vše a mnohem více jsem dělala ve společnosti skvělých lidí. (13. 2. 2011)

Irena Pajerová, Brno, Česká republika (campleader)

Byl to můj první workcamp v pozici vedoucí a ještě dnes na něj s radostí vzpomínám. (18. 9. 2011)

Andres Alonso Garcia, Madrid, Španělsko

Hartenberg má všechno, co potřebujete, abyste měli krásné prázdniny. Krajinu plnou ohromujících hor, příležitost rozvinout svoje umělecké schopnosti a kupu úžasných lidí, s kterými se můžete non-stop smát, vyrazit na túru, nebo někam jinam. Možná tady není úplně to nejlepší počasí a místní jsou trochu nepříjemní, ale je to zážitek, který bych každému, kdo maluje a chce přitom zažít zábavu, doporučil. (5. 8. 2010)

Ben Marta Balina, Cadiz, Španělsko

Můžu říct, že být na Hartenbergu, to je jedinečná příležitost poznat nové lidi a jiné kultury z celého světa. Rozhodla jsem se, že něco napíšu o svých kamarádech z kempu, protože je to jen a jen kvůli nim, že mě to tady baví i přes omezené možnosti hygieny, nedostatek jídla a studené a deštivé počasí.

Pravděpodobně je nemožné pochopit polovinu těchto věcí, když nejste součástí kempu, ale možná přijedete a najdete tady taky tak bezvadné lidi a pochopíte.

Hartenbergu s láskou. (4. 8. 2010)

Davut Furkan Emen,  Istanbul, Turecko

To je můj první workcamp Když jsem přijel do kempu, tak se mi tohle místo nelíbilo. Protože tady je to úplně jiné než v mém městě. Ale teď se mi tu už začíná líbit. Bude mi to tady chybět, až se vrátím zpátky do Istanbulu. Budou mi chybět táboráky, dlouhé procházky, nádherná města a taky lidi na Hartenbergu. Moc se mi líbí jejich nadšení pro hrad. Líbí se mi všechno a doufám, že se jednoho dne na Hartenberg vrátím... (3. 8. 2010)

Dobroslawa Ruranska, Katowica, Polsko

To je můj první workcamp. Protože nevím, co napsat, tak nakreslím spoustu smajlíků, protože to je to, jak to cítím o všem tady. :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):

Jsem jenom holka s hlavou plnou obrázků - potřebuju nějaké prázdné místo ve své hlavě, tak kreslím, kreslím...Začala jsem před čtyřmi lety a nemůžu přestat... (4. 8. 2010)

Emma Onverwagt, Amsterdam, Nizozemsko

Když jsem se přihlásila na tento workcamp, vůbec jsem nevěděla, co můžu očekávat, a proto jsem byla trochu nervózní. Naštěstí to nebylo nutné, protože se mi tady opravdu líbí. Ráda maluju a kreslím v mezinárodním prostředí a pracuju s různými lidmi na jednotlivých úkolech…..

Navíc, hodně jsem se toho naučila. Například teď už znám hodně korejských her, umím počítat do deseti japonsky a moje portréty….

Mimoto, prostředí tady v Hřebenech je pro mě velmi inspirující. Když jsem byla malá, hodně jsem kreslila a malovala, ale v poslední době jsem téměř nic takového nedělala. Díky tomuto kempu jsem si začala uvědomovat, jak moc mám kreslení ráda.

A kromě toho, mám moc ráda i prostředí v naší partě - myslím, že si užíváme hodně legrace. Možná pojedu příští léto na další workcamp. (4. 8. 2010)

Fenna Schapp, Rotterdam, Nizozemsko

Už od té doby, co jsem byla malé dítě, pořád kreslím a maluju. Raději pracuju se svou představivostí, protože tak je možné všechno. Nikdy předtím jsem neměla hodiny kreslení, dokud jsem vloni nezačala svoje studium grafického designu na univerzitě.

Účastnit se workcampu je zajímavým způsobem, jak se seznámit s lidmi. Když pracujete na něčem společně, můžete se hodně naučit, ale především zažít spoustu zábavy. (4. 8. 2010)

Frederico Jose Teixeira Moreira, Porto, Portugalsko

Ahoj přátelé!

Je tady spousta svěžího vzduchu a jsem moc rád, že teď tohle píšu. Chci poděkovat za úsilí a starostlivost všech z tohoto workcampu. A to od campleadrů až po všechny účastníky a taky úžasnýmu člověku, který se jmenuje Zdeněk.

Tedy, být součástí tohoto workcampu, to je něco, co mě udivuje. Ta možnost dělat věci, které mě opravdu baví, mi pomohla moc se zlepšit. Cítím se jako součást tohoto místa, když jsme sdíleli různé názory, tedy více než jednu věc, která přispěla k celkovému pohledu na věc. Jsem rád, že jsem si vybral tuhle možnost, pomohlo mi to více si uvědomit sám sebe ohledně svého uměleckého cítění.

Na závěr, přál bych si, aby všichni tihle lidé, s kterými jsem pracoval na téhle fantastické “práci”, nebo lépe, zábavě, a dělám to proto, že to chci udělat, byli štastní po zbytek svého života.

Mír a objetí. (7. 8. 2010)

Hwi Jin, Seoul, Jižní Korea

Hsin-Ying Wu, Taipei, Tchaj-wan

Jsem tady v jiném světě, naplněném zelení, zhluboka se nadechni. Pryč od hluku velkoměsta, studený vzduch mi vypráví, že je to všechno až příliš skutečné.

Zažila jsem tady spoustu věcí poprvé – sprchování ve studené vodě 8C (možná mě najdete mrtvou v koupelně…což se pravděpodobně stane).

Také kreslení po celý den, ale jsem ráda, že to můžu dělat atd.

Možná jsou tady místo hradu jen zříceniny po požáru, ale já si myslím, že jednoho dne to tady bude vypadat jako předtím nebo dokonce ještě lépe, protože všichni se o to tak snaží!

Potkala jsem tady spoustu lidí, kteří jsou z různých míst a mají různou kulturu, ale jinak bychom se asi jinde takhle nesrazili, takže je to možná osud, co nás všechny přivedlo na Hartenberg. (4. 8. 2010)

Jakub Zigo, Modrá, Slovensko

Po prvý krát som na Hartenberg prišiel před rokom na workcamp. To bolo...krásne spomienky ma sem priviedli opať. Tento krát na artcamp (podla všetkého posledný). Po prvom týždni možem vyhlásiť, že všetko frčí podla plánu. Človek ani nevníma ako beží čas (skoro tak rýchlo ako rieka Svatava pod hradom). Pokrok nemožno zastaviť a pre Hartenberg to platí dvojnásobne. Z roka na rok vidno zmeny. Už len chýba hradný pivovar... Verím však, že vďaka trpezlivosti a obetavosti velactených pánov a všech z Hartenbergu sa dočkáme aj tejto vymoženosti. (4. 8. 2010)

Jun Ohashi, Nagasaki, Japonsko

Bylo to bezva rozhodnutí účastnit se tohoto artcampu, přestože nemám žádnou zkušenost s kreslením a workcampy. Zdeněk, Béďa a další… Lidé na Hartenbergu jsou opravdu milí! Mimo to všichni účastníci kempu jsou skvělí!! Každý den se směju. Chtěl jsem získat kamarády z celého světa. A tenhle sen se mi splnil. Chtěl bych říct “díky” všem i lidem na Hartenbergu za to, že mi dali příležitost setkat se s takovými lidmi.

Přeju Hartenbergu jen to nejlepší. (5. 8. 2010)

Laurent Lamy, Toulouse, Francie

So Yun Kim, Daejeon, Jižní Korea

Čas utíká jako voda. Už uplynulo jedenáct dní v tomto workcampu a už teď mi chybí.

Myslím, že učení se jazyků těch druhých je ta nejvtipnější věc v tomto workcampu. Turecky “Nasilsin” znamená “Jak se máš?”, ale v korejštině je to “Och, můj bože”!!! Tak až se vrátím do Koreje, chci se učit další jazyky. A v zimě o prázdninách chci jet znovu na workcamp! (5. 8. 2010)

Tatiana Markina, Moskva, Rusko

Milí organizátoři a campleadeři!

Děkuji vám za tyto dny, za možnost tvořit a kreslit po celou dobu! Děkuju za vaši pohostinnost a přátelství.

Byl to můj první artcamp. A chci zmínit jedinečné chvíle tohoto kempu. Za prvé, opravdu mám ráda Zdeňkovy úkoly pro jednotlivce, jsou pro mě velmi důležité. Za druhé je to vřelé poděkování všem dobrovolníkům za naši práci. Třetím bodem je svobodná a tvořivá atmosféra. Stručně řečeno, opravdu mám ráda všechny lidi tady - Adélu a Irenu, Béďu a Zdeňka a samozřejmě taky náš art-team!

Doufám, že budu pracovat kvalitně, protože mám umělecké vzdělání a předchozí dobrovolnickou zkušenost s grafických designem.

Moc díky za skvělý kemp, za tyto fantastické 3 týdny!

Děkuju ti, Hartenbergu! (3. 8. 2010)

 Valentin Comoy, Toulouse, Francie

 
 

Soubory ke stažení

International Cookbook 2010 (388 KB) » stáhnout