Hartenberské strašení | Hartenberg

Hartenberské strašení

01. října, 2016

Strašidla ze všech koutů, skrýší a doupat se po roce zase slétla na hrad a obsadila i celé podhradí. Zkoušku srdnatosti a odvahy pak složil rekordní počet pošetilých duší. Vždyt cesta hradem i lesem byla temná a nejistá....

Letošní ročník oblíbeného Hartenberského strašení proběhl v sobotu 1.října. Počasí  naštěstí vydrželo a vyjma pár kapiček obdarovalo nebývale teplým počasím.

Letos se na trasu vydalo téměř 1400 malých i velkých účastníků odvážlivců. Na trase čekalo více jak stovka méně či více strašidelných bytostí a rekvizit. Letošní premiéru měl start na hřišti , kde je o trochu lepší zázemí a prostor. Učastníci mohli tedy posedět pod stany , poslechnout si kapelu Levoruký Eda či podívat se na vystoupení taneční skupiny One Crew z Chodova. Poměrně dost se prostor zaplnil i stánky s dobrotami a občerstvením a tak si lidé mohli oproti minulým ročníkům zpříjemnit delší čekání na start. Pravdou je, že díky velké účasti strašidla zažívali velký nápor, kdy leckdy není ani prostor ani na pití či malé občerstevní. Tím všem bytostem skládáme poklonu a velmi si ceníme jejich výkonu.  Letošní trasa byla o kousek delší a přibila stanoviště na pohádkovém okruhu, který se stáčel  ještě před hradem. Na oba okruhy si naštěvníci museli vyhradit cca 1 hodinu a část trasy procházela i samotným hradem. Velkou část strašidel tvořili třeba žáci s učitelkami ze SŽŠ v Sokolově, kteří vyplnili ponejvíce pohádkový okruh a paní učitelky coby Mat a Pat byly naprosto kouzelné. Žáci SŽŠ se pak převlékli, za dračka, za trpaslíky a Sněhurku, jezinky nebo loupežníky. Dalšími pomocníci byli přátelé z Kraslického Šneka, kteří navíc ještě uspořádali několik soutěží pro děti  před startem a dětičky tím moc potěšili. Na hradě zaskotačilo pár dobrovolníků s mezinárodní účastí a dole v lese jste mohli potkat žáčky a mladé ochrance z Chodova pro vedením Miloše Volka. Jako treadičně velký úspěch mělo oblíbené stanoviště u borovice- tvz Hřbitov na velkém okruhu, kde si  tvůrčí skupinka z Habartova tradičně opanuje tento kousek hartenberského království . Letos tak uspořádali stanoviště oživlých i neoživlých panenek.  Jedním z konečných stanovišť pak byl třeba čarodějnický domek s dobrotivou Babuškou Jaguškou a jejími pomocnicemi . Ná závěr andílci rozdávali dětem sladkosti z truhly a v cíli si děti mohli opéct buřtíky a dát si limonádu .Doufáme, že se návštěvníkům akce líbila a na příští rok budeme čerpat z nových postřehů a zkušeností a budeme se i nadále snažit akci technicky vylepšovat.

Všem  strašidlům  i pomocníkům u stánků  a v neposlední řadě  všem, kteří pomáhali stezku připravovat patří obrovský  dík. 

Finanční částkou přispěl Karlovarský Kraj a také obec Josefov, která zapůjčila i mnohé vybavení na akci  , velké díky.