Hartenberské školnění 2010 | Hartenberg

Hartenberské školnění 2010

18. června, 2010
Téměř nepřetržitý liják přivítal na 600 dětí z regionu hrad a jeho okolí při třetím ročníku Hartenberského školnění. Obdivuhodný přístup pedagogů a studentů ISŠTE ve více než nepříznivém počasí musel každého přesvědčit o kvalitě výuky na této škole.

 

 Albert Einstein , Archimédés ze Syrakus, Blaise Pascal, Johann Kepler a mnoho dalších si dalo dostaveníčko na hradě a v podhradní, aby přiblížili školám taje svých mystérií. Do rytmu jim přiklepávali mladí kováři na kovadlině, vedle které rozdmýcháváli oheň. Na dvacet stanovišt vítalo promočené děti, kterým nezmizela z očí jiskra a údiv nad tajemstvím našeho světa.

   Zahřeje každého u srdce, když vidí kolik umí lidé kolem nás nabídnout druhým. ISŠTE Sokolov obstála více než na jedničku. Patří jim veliké poděkování. 

 

záznam z online reportáže z akce:

6:30  Prudký liják přivítal pedagogy a studenty ISŠTE, obec Josefov, mezinárodní dobrovoníky i občanské sdružení Hartenberg při vstupu do slavnostního dne. Především pedagogové se svými studenty na stanovištích bez přístřešku v parku , u rybníka, na Goethově vyhídce i jinde zasluhují opravdu obdiv jak se nepřízni počasí postavili a pustili se s vervou do akce, kterou chystali dlouhé měsíce dopředu.

    8:00  V údolí zahoukala první lokálka a napětí roste: Budou školáci základních škol stejně odhodlaní, vyzbrojí se pláštěnkami a vydají se v takovém nečase na hrad ? Při ranních průtržích téměř nestačily stěrače pod náporem lijáku, vše je promočené, ale nálada tady srdnatá a dobrá. Nyní se počasí na chvíli umoudřilo a liják se změnil v pouhý déšt...

    8:40 První školáci na trase! V pláštěnkách za vytrvalého deště, ale s dobrou náladou procházejí parkem a jednotivými stanovišti. U stanoviště s chemií a alchymií vyrůstají faraonovy hadi, je možné ochutnat limonádu z vlastní laboratoře či pozorovat létající rozinky. Odvážní uzavírají bratrství na věčnost..."vlastní krví"... Úsměv a ochota studentů je povzbuzující

      8:50  Nádherné rukodělné výrobky z keramiky, kovu, drátků jsou u stánků Chráněného bydlení ze Sokolova. Dílka postižených či nezaměstnaných  mezi kapkami deště. Olga Nováková z Centra ucelené rehabilitace a sociálního klastru s úsměvem a ochotně vysvětlí a ukáže. Srdečně zve všechny nezaměstnané at se přijdou podívat do jejich Tvůrčí dílny v Sokolově, kde krom řemesel rozvíjejí jazykové či počítačové dovednosti. Dnes je na hrad přijedou povzbuditt ze sdružení postižených v Lubech, s kterými již déle a rádi spolupracují

      9:20  Pokud si chcete nastavit laserový paprsek pomocí zrcátek na cíl, určitě se zastavte u stánku s optikou ! Fundovaný výklad zde i u vedlejšího pokusu se sklenkou baňkou s hodnocením za 1! Jsou opravdu šikovní.

      9:50 Natáčení dokumentu o Hartenbergu má dnes své pokračování. Přijíždí kameraman pan Furbacher z Klatov, aby zde natočil další minuty o hradě, jeho okolí a aktivitách na hradě. 

      10:20 Na akci se přijela podívat i Mladá fronta, pedagogové vysvětlují historii a průběh akce. 

      11:00 Hlavolamy, astronomie, tajemství eleketřiny, staré stromy, Goethe a Ulrika, stavebnictví či solární panely. To vše nabízí dnešní naučná stezka územím. Cesty jsou blátivé a déšt stále neustal.

     11:10 Dobrovolníci pod věží z Mexika, USA, Japonska, Koree, Dánska, Španělska a Francie, se baví náramně, akce je těší -nabízejí pohledy a ručně vyrobené svíčky a snaží se některá slova říci i česky: " ahoj...svíšky...dobyden...jasemáš ? ". 

    13:22 Hartenberské školnění pomalu končí, mezinárodní dobrovolníci se představují .Promoklí ale skvělí studenti se svými pedagogy zvládli akci na jedničku.