HRAD HARTENBERG | Hartenberg

Kde hrad najdete  Otevírací doba  Akce

 

Brzy nás čeká Fotbal pro rozvoj aneb 15.6 vypukne akční den kampaně. ! a 12. 8 nás čeká hradní mše svatá!

Fotbal pro Rozvoj 15.7 od 12 hod

Fairplay turnaj za účasti reginálních spolků i neformálních týmů s doprovodným programem- ukázkami  práce dobrovolných hasičů z Krajkové nebo třeba ukázkou canisterapie  a další. Všichni srdečně vítáni, vstup volný ...Akce se koná na hřišti ve Hřebenech za školou a hlavním poselstvím, je nejen hrát,ale žít fairplay

 

V malebném údolí řeky Svatavy, 7 km severozápadně od Sokolova, leží jedna z nejstarších hradních památek v naší zemi.

Dlouhá a dramatická historie hradu i okolí se snoubí s přírodními krásami a spolu s událostmi posledních desetiletí vytváří místo, které má své kouzlo, a jež vytváří ojedinělý rámec pro obnovu hradu i celou řadu dalších projektů.

 
 

Hrad Hartenberg byl v minulosti obléhán a dobýván, pleněn i vystaven zničujícím plamenům. Jednomu z nejničivějších požárů podlehl až v nedávné minulosti. V roce 1985 byl úmyslně zapálen na několika místech, kdy důsledky byly katastrofální. Spolu s dalšími požáry v letech 1984 a 1991 (věž) a zemětřesnými roji v zimě 1985 utržil rány, z nichž se nevzpamatoval dodnes. Svou existencí však stále dokládá vývoj nejen nadregionálních, ale i složitých mezinárodních vztahů své doby. 

Mezinárodní kontext má rekonstrukce hradu i v dnešní době. Od roku 2000 zde probíhají ve spolupráci s INEX–SDA mezinárodní dobrovolnické kempy, jichž se zůčastnily již stovky mladých lidí z celého světa, a proto mají akce velký věhlas i za hranicemi naší země. Celkem to bylo již 72 zemí, včetně velmi exotických. Mezi dobrovolníky nechyběli kromě téměř všech evropských zemí studenti z Austrálie, Mexika, Brazílie, Japonska, Malajsie, Spojených států, Kanady, Burjatska, Libanonu, Keni či Jižní Koreje. Hrad se tedy stal jednou z velmi vyhledávaných a oblíbených základen studentského dobrovolnictví v Evropě.

Kromě těchto aktivit se na hradě každoročně pořádá množství místních akcí, mezi nimiž nejoblíbenější jsou "Hartenberské strašení", " Hartenberské školnění" nebo "Mikulášská jízda", které přilákají ročně tisíce návštěvníků. Brány hradu jsou otevřené pro všechny, které mají srdce do kořán, chtějí si rozšířit obzory, láká je krásná příroda či bohatá historie, chtějí se podílet na projektu obnovy a využití hradu a okolního území, nebo se jen nadechnout a chvilku odpočinout.